< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

171 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 171. година пред новата ера, 171. од првиот милениум п.н.е., 71. од 2 век п.н.е. и втора од 170-тите п.н.е.

172 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар172 п.н.е.
CLXXI п.н.е.
Ab urbe condita582
Староегипетска ераXXXIII династија, 152
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 9
Старогрчка ера152. олимпијада (победник
Асирски календар4579
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−764
Берберски календар779
Будистички календар373
Бурмански календар−809
Византиски календар5337–5338
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2525 или 2465
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2526 или 2466
Коптски календар−455 – −454
Етиопски календар−179 – −178
Еврејски календар3589–3590
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−115 – −114
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2929–2930
Холоценски календар9829
Ирански календар793 п.п. – 792 п.п.
Исламски календар817 п.х. – 816 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2162
Мингуо-календар2083 пред Р. Кина
民前2083年
Нанакшахи−1639
Селевкидски календар140/141 г.г.
Тајландски сончев календар371–372
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−45 или −426 или −1198
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−44 или −425 или −1197

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5337 и 5338 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4579 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3589 и 3590 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 582.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 171 година се протега во 2465 и 2466, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2525 и 2526 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 372. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 816 и 815 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...