< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

134 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 134. година пред новата ера, 134. од првиот милениум п.н.е., 34. од 2 век п.н.е. и петта од 130-тите п.н.е.

135 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар135 п.н.е.
CXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita619
Староегипетска ераXXXIII династија, 189
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 11
Старогрчка ера1611.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4616
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−727
Берберски календар816
Будистички календар410
Бурмански календар−772
Византиски календар5374–5375
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2562 или 2502
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2563 или 2503
Коптски календар−418 – −417
Етиопски календар−142 – −141
Еврејски календар3626–3627
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−78 – −77
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2966–2967
Холоценски календар9866
Ирански календар756 п.п. – 755 п.п.
Исламски календар779 п.х. – 778 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2199
Мингуо-календар2046 пред Р. Кина
民前2046年
Нанакшахи−1602
Селевкидски календар177/178 г.г.
Тајландски сончев календар408–409
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−8 или −389 или −1161
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−7 или −388 или −1160

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5374 и 5375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3626 и 3627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 619.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 134 година се протега во 2502 и 2503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2562 и 2563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 409. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 778 и 777 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...