< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

175 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 175. година пред новата ера, 175. од првиот милениум п.н.е., 75. од 2 век п.н.е. и шеста од 170-тите п.н.е.

176 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар176 п.н.е.
CLXXV п.н.е.
Ab urbe condita578
Староегипетска ераXXXIII династија, 148
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 5
Старогрчка ера1511. олимпијада (победник
Асирски календар4575
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−768
Берберски календар775
Будистички календар369
Бурмански календар−813
Византиски календар5333–5334
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2521 или 2461
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2522 или 2462
Коптски календар−459 – −458
Етиопски календар−183 – −182
Еврејски календар3585–3586
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−119 – −118
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2925–2926
Холоценски календар9825
Ирански календар797 п.п. – 796 п.п.
Исламски календар822 п.х. – 820 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2158
Мингуо-календар2087 пред Р. Кина
民前2087年
Нанакшахи−1643
Селевкидски календар136/137 г.г.
Тајландски сончев календар367–368
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−49 или −430 или −1202
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−48 или −429 или −1201

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5333 и 5334 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4575 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3585 и 3586 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 578.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 175 година се протега во 2461 и 2462, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2521 и 2522 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 368. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 821 и 819 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...