< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

152 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 152. година пред новата ера, 152. од првиот милениум п.н.е., 52. од 2 век п.н.е. и трета од 150-тите п.н.е.

153 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар153 п.н.е.
CLII п.н.е.
Ab urbe condita601
Староегипетска ераXXXIII династија, 171
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 28
Старогрчка ера156.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4598
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−745
Берберски календар798
Будистички календар392
Бурмански календар−790
Византиски календар5356–5357
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2544 или 2484
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2545 или 2485
Коптски календар−436 – −435
Етиопски календар−160 – −159
Еврејски календар3608–3609
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−96 – −95
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2948–2949
Холоценски календар9848
Ирански календар774 п.п. – 773 п.п.
Исламски календар798 п.х. – 797 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2181
Мингуо-календар2064 пред Р. Кина
民前2064年
Нанакшахи−1620
Селевкидски календар159/160 г.г.
Тајландски сончев календар390–391
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−26 или −407 или −1179
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−25 или −406 или −1178

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5356 и 5357 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4598 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3608 и 3609 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 601.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 152 година се протега во 2484 и 2485, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2544 и 2545 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 391. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 797 и 796 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...