< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

151 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 151. година пред новата ера, 151. од првиот милениум п.н.е., 51. од 2 век п.н.е. и втора од 150-тите п.н.е.

152 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар152 п.н.е.
CLI п.н.е.
Ab urbe condita602
Староегипетска ераXXXIII династија, 172
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 29
Старогрчка ера157. олимпијада (победник
Асирски календар4599
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−744
Берберски календар799
Будистички календар393
Бурмански календар−789
Византиски календар5357–5358
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2545 или 2485
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2546 или 2486
Коптски календар−435 – −434
Етиопски календар−159 – −158
Еврејски календар3609–3610
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−95 – −94
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2949–2950
Холоценски календар9849
Ирански календар773 п.п. – 772 п.п.
Исламски календар797 п.х. – 796 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2182
Мингуо-календар2063 пред Р. Кина
民前2063年
Нанакшахи−1619
Селевкидски календар160/161 г.г.
Тајландски сончев календар391–392
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−25 или −406 или −1178
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−24 или −405 или −1177

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5357 и 5358 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4599 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3609 и 3610 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 602.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 151 година се протега во 2485 и 2486, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2545 и 2546 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 392. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 796 и 795 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...