< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

108 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 108. година пред новата ера, 108. од првиот милениум п.н.е., 8. од 2 век п.н.е. и деветта од 100-тите п.н.е.

109 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар109 п.н.е.
CVIII п.н.е.
Ab urbe condita645
Староегипетска ераXXXIII династија, 215
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 8
Старогрчка ера167.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4642
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−701
Берберски календар842
Будистички календар436
Бурмански календар−746
Византиски календар5400–5401
Кинески календар辛未(мет. коза)
2588 или 2528
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2589 или 2529
Коптски календар−392 – −391
Етиопски календар−116 – −115
Еврејски календар3652–3653
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−52 – −51
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2992–2993
Холоценски календар9892
Ирански календар730 п.п. – 729 п.п.
Исламски календар752 п.х. – 751 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2225
Мингуо-календар2020 пред Р. Кина
民前2020年
Нанакшахи−1576
Селевкидски календар203/204 г.г.
Тајландски сончев календар434–435
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
18 или −363 или −1135
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
19 или −362 или −1134

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5400 и 5401 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4642 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3652 и 3653 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 645.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 108 година се протега во 2528 и 2529, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2588 и 2589 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 435. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 751 и 750 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...