< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

138 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 138. година пред новата ера, 138. од првиот милениум п.н.е., 38. од 2 век п.н.е. и деветта од 130-тите п.н.е.

139 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар139 п.н.е.
CXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita615
Староегипетска ераXXXIII династија, 185
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 7
Старогрчка ера160.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4612
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−731
Берберски календар812
Будистички календар406
Бурмански календар−776
Византиски календар5370–5371
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2558 или 2498
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2559 или 2499
Коптски календар−422 – −421
Етиопски календар−146 – −145
Еврејски календар3622–3623
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−82 – −81
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2962–2963
Холоценски календар9862
Ирански календар760 п.п. – 759 п.п.
Исламски календар783 п.х. – 782 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2195
Мингуо-календар2050 пред Р. Кина
民前2050年
Нанакшахи−1606
Селевкидски календар173/174 г.г.
Тајландски сончев календар404–405
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−12 или −393 или −1165
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−11 или −392 или −1164

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5370 и 5371 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4612 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3622 и 3623 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 615.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 138 година се протега во 2498 и 2499, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2558 и 2559 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 405. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 782 и 781 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...