< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

105 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 105. година пред новата ера, 105. од првиот милениум п.н.е., 5. од 2 век п.н.е. и шеста од 100-тите п.н.е.

106 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар106 п.н.е.
CV п.н.е.
Ab urbe condita648
Староегипетска ераXXXIII династија, 218
- ФараонПтоломеј X Александар, 2
Старогрчка ера168.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4645
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−698
Берберски календар845
Будистички календар439
Бурмански календар−743
Византиски календар5403–5404
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2591 или 2531
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2592 или 2532
Коптски календар−389 – −388
Етиопски календар−113 – −112
Еврејски календар3655–3656
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−49 – −48
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2995–2996
Холоценски календар9895
Ирански календар727 п.п. – 726 п.п.
Исламски календар749 п.х. – 748 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2228
Мингуо-календар2017 пред Р. Кина
民前2017年
Нанакшахи−1573
Селевкидски календар206/207 г.г.
Тајландски сончев календар437–438
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
21 или −360 или −1132
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
22 или −359 или −1131

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5403 и 5404 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4645 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3655 и 3656 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 648.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 105 година се протега во 2531 и 2532, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2591 и 2592 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 438. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 748 и 747 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...