< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

142 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 142. година пред новата ера, 142. од првиот милениум п.н.е., 42. од 2 век п.н.е. и трета од 140-тите п.н.е.

143 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар143 п.н.е.
CXLII п.н.е.
Ab urbe condita611
Староегипетска ераXXXIII династија, 181
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 3
Старогрчка ера159.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4608
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−735
Берберски календар808
Будистички календар402
Бурмански календар−780
Византиски календар5366–5367
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2554 или 2494
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2555 или 2495
Коптски календар−426 – −425
Етиопски календар−150 – −149
Еврејски календар3618–3619
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−86 – −85
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2958–2959
Холоценски календар9858
Ирански календар764 п.п. – 763 п.п.
Исламски календар787 п.х. – 786 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2191
Мингуо-календар2054 пред Р. Кина
民前2054年
Нанакшахи−1610
Селевкидски календар169/170 г.г.
Тајландски сончев календар400–401
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−16 или −397 или −1169
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−15 или −396 или −1168

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5366 и 5367 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4608 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3618 и 3619 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 611.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 142 година се протега во 2494 и 2495, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2554 и 2555 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 401. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 786 и 785 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...