< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

127 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 127. година пред новата ера, 127. од првиот милениум п.н.е., 27. од 2 век п.н.е. и осма од 120-тите п.н.е.

128 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар128 п.н.е.
CXXVII п.н.е.
Ab urbe condita626
Староегипетска ераXXXIII династија, 196
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 18
Старогрчка ера163. олимпијада (победник
Асирски календар4623
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−720
Берберски календар823
Будистички календар417
Бурмански календар−765
Византиски календар5381–5382
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2569 или 2509
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2570 или 2510
Коптски календар−411 – −410
Етиопски календар−135 – −134
Еврејски календар3633–3634
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−71 – −70
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2973–2974
Холоценски календар9873
Ирански календар749 п.п. – 748 п.п.
Исламски календар772 п.х. – 771 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2206
Мингуо-календар2039 пред Р. Кина
民前2039年
Нанакшахи−1595
Селевкидски календар184/185 г.г.
Тајландски сончев календар415–416
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1 или −382 или −1154
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
0 или −381 или −1153

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5381 и 5382 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4623 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3633 и 3634 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 626.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 127 година се протега во 2509 и 2510, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2569 и 2570 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 416. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 771 и 770 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...