< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

125 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 125. година пред новата ера, 125. од првиот милениум п.н.е., 25. од 2 век п.н.е. и шеста од 120-тите п.н.е.

126 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар126 п.н.е.
CXXV п.н.е.
Ab urbe condita628
Староегипетска ераXXXIII династија, 198
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 20
Старогрчка ера163.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4625
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−718
Берберски календар825
Будистички календар419
Бурмански календар−763
Византиски календар5383–5384
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2571 или 2511
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2572 или 2512
Коптски календар−409 – −408
Етиопски календар−133 – −132
Еврејски календар3635–3636
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−69 – −68
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2975–2976
Холоценски календар9875
Ирански календар747 п.п. – 746 п.п.
Исламски календар770 п.х. – 769 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2208
Мингуо-календар2037 пред Р. Кина
民前2037年
Нанакшахи−1593
Селевкидски календар186/187 г.г.
Тајландски сончев календар417–418
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1 или −380 или −1152
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2 или −379 или −1151

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5383 и 5384 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4625 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3635 и 3636 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 628.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 125 година се протега во 2511 и 2512, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2571 и 2572 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 418. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 769 и 768 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...