< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

103 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 103. година пред новата ера, 103. од првиот милениум п.н.е., 3. од 2 век п.н.е. и четвртта од 100-тите п.н.е.

104 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар104 п.н.е.
CIII п.н.е.
Ab urbe condita650
Староегипетска ераXXXIII династија, 220
- ФараонПтоломеј X Александар, 4
Старогрчка ера169. олимпијада (победник
Асирски календар4647
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−696
Берберски календар847
Будистички календар441
Бурмански календар−741
Византиски календар5405–5406
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2593 или 2533
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2594 или 2534
Коптски календар−387 – −386
Етиопски календар−111 – −110
Еврејски календар3657–3658
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−47 – −46
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2997–2998
Холоценски календар9897
Ирански календар725 п.п. – 724 п.п.
Исламски календар747 п.х. – 746 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2230
Мингуо-календар2015 пред Р. Кина
民前2015年
Нанакшахи−1571
Селевкидски календар208/209 г.г.
Тајландски сончев календар439–440
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
23 или −358 или −1130
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
24 или −357 или −1129

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5405 и 5406 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4647 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3657 и 3658 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 650.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 103 година се протега во 2533 и 2534, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2593 и 2594 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 440. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 746 и 745 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...