< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

143 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 143. година пред новата ера, 143. од првиот милениум п.н.е., 43. од 2 век п.н.е. и четвртта од 140-тите п.н.е.

144 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар144 п.н.е.
CXLIII п.н.е.
Ab urbe condita610
Староегипетска ераXXXIII династија, 180
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 2
Старогрчка ера159. олимпијада (победник
Асирски календар4607
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−736
Берберски календар807
Будистички календар401
Бурмански календар−781
Византиски календар5365–5366
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2553 или 2493
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2554 или 2494
Коптски календар−427 – −426
Етиопски календар−151 – −150
Еврејски календар3617–3618
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−87 – −86
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2957–2958
Холоценски календар9857
Ирански календар765 п.п. – 764 п.п.
Исламски календар789 п.х. – 787 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2190
Мингуо-календар2055 пред Р. Кина
民前2055年
Нанакшахи−1611
Селевкидски календар168/169 г.г.
Тајландски сончев календар399–400
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−17 или −398 или −1170
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−16 или −397 или −1169

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5365 и 5366 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4607 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3617 и 3618 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 610.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 143 година се протега во 2493 и 2494, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2553 и 2554 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 400. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 788 и 786 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...