< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

177 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 177. година пред новата ера, 177. од првиот милениум п.н.е., 77. од 2 век п.н.е. и осма од 170-тите п.н.е.

178 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар178 п.н.е.
CLXXVII п.н.е.
Ab urbe condita576
Староегипетска ераXXXIII династија, 146
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 3
Старогрчка ера150.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4573
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−770
Берберски календар773
Будистички календар367
Бурмански календар−815
Византиски календар5331–5332
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2519 или 2459
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2520 или 2460
Коптски календар−461 – −460
Етиопски календар−185 – −184
Еврејски календар3583–3584
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−121 – −120
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2923–2924
Холоценски календар9823
Ирански календар799 п.п. – 798 п.п.
Исламски календар824 п.х. – 823 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2156
Мингуо-календар2089 пред Р. Кина
民前2089年
Нанакшахи−1645
Селевкидски календар134/135 г.г.
Тајландски сончев календар365–366
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−51 или −432 или −1204
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−50 или −431 или −1203

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5331 и 5332 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4573 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3583 и 3584 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 576.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 177 година се протега во 2459 и 2460, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2519 и 2520 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 366. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 823 и 822 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...