< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

141 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 141. година пред новата ера, 141. од првиот милениум п.н.е., 41. од 2 век п.н.е. и втора од 140-тите п.н.е.

142 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар142 п.н.е.
CXLI BC
Ab urbe condita612
Староегипетска ераXXXIII династија, 182
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 4
Старогрчка ера159.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4609
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−734
Берберски календар809
Будистички календар403
Бурмански календар−779
Византиски календар5367–5368
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2555 или 2495
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2556 или 2496
Коптски календар−425 – −424
Етиопски календар−149 – −148
Еврејски календар3619–3620
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−85 – −84
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2959–2960
Холоценски календар9859
Ирански календар763 п.п. – 762 п.п.
Исламски календар786 п.х. – 785 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2192
Мингуо-календар2053 пред Р. Кина
民前2053年
Нанакшахи−1609
Селевкидски календар170/171 г.г.
Тајландски сончев календар401–402
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−15 или −396 или −1168
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−14 или −395 или −1167

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5367 и 5368 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4609 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3619 и 3620 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 612.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 141 година се протега во 2495 и 2496, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2555 и 2556 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 402. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 785 и 784 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...