< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

172 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 172. година пред новата ера, 172. од првиот милениум п.н.е., 72. од 2 век п.н.е. и трета од 170-тите п.н.е.

173 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар173 п.н.е.
CLXXII п.н.е.
Ab urbe condita581
Староегипетска ераXXXIII династија, 151
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 8
Старогрчка ера1511.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4578
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−765
Берберски календар778
Будистички календар372
Бурмански календар−810
Византиски календар5336–5337
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2524 или 2464
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2525 или 2465
Коптски календар−456 – −455
Етиопски календар−180 – −179
Еврејски календар3588–3589
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−116 – −115
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2928–2929
Холоценски календар9828
Ирански календар794 п.п. – 793 п.п.
Исламски календар818 п.х. – 817 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2161
Мингуо-календар2084 пред Р. Кина
民前2084年
Нанакшахи−1640
Селевкидски календар139/140 г.г.
Тајландски сончев календар370–371
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−46 или −427 или −1199
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−45 или −426 или −1198

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5336 и 5337 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4578 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3588 и 3589 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 581.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 172 година се протега во 2464 и 2465, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2524 и 2525 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 371. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 817 и 816 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...