< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

145 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 145. година пред новата ера, 145. од првиот милениум п.н.е., 45. од 2 век п.н.е. и шеста од 140-тите п.н.е.

146 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар146 п.н.е.
CXLV п.н.е.
Ab urbe condita608
Староегипетска ераXXXIII династија, 178
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 35
Старогрчка ера158.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4605
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−738
Берберски календар805
Будистички календар399
Бурмански календар−783
Византиски календар5363–5364
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2551 или 2491
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2552 или 2492
Коптски календар−429 – −428
Етиопски календар−153 – −152
Еврејски календар3615–3616
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−89 – −88
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2955–2956
Холоценски календар9855
Ирански календар767 п.п. – 766 п.п.
Исламски календар791 п.х. – 790 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2188
Мингуо-календар2057 пред Р. Кина
民前2057年
Нанакшахи−1613
Селевкидски календар166/167 г.г.
Тајландски сончев календар397–398
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−19 или −400 или −1172
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−18 или −399 или −1171

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5363 и 5364 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4605 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3615 и 3616 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 608.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 145 година се протега во 2491 и 2492, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2551 и 2552 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 398. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 790 и 789 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...