< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

156 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 156. година пред новата ера, 156. од првиот милениум п.н.е., 56. од 2 век п.н.е. и седма од 150-тите п.н.е.

157 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар157 п.н.е.
CLVI п.н.е.
Ab urbe condita597
Староегипетска ераXXXIII династија, 167
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 24
Старогрчка ера155.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4594
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−749
Берберски календар794
Будистички календар388
Бурмански календар−794
Византиски календар5352–5353
Кинески календар癸未(вод. коза)
2540 или 2480
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2541 или 2481
Коптски календар−440 – −439
Етиопски календар−164 – −163
Еврејски календар3604–3605
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−100 – −99
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2944–2945
Холоценски календар9844
Ирански календар778 п.п. – 777 п.п.
Исламски календар802 п.х. – 801 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2177
Мингуо-календар2068 пред Р. Кина
民前2068年
Нанакшахи−1624
Селевкидски календар155/156 г.г.
Тајландски сончев календар386–387
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−30 или −411 или −1183
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−29 или −410 или −1182

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5352 и 5353 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4594 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3604 и 3605 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 597.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 156 година се протега во 2480 и 2481, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2540 и 2541 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 387. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 801 и 800 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...