188 п.н.е.

календарска година
< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

188 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 188. година пред новата ера, 188. од првиот милениум п.н.е., 88. од 2 век п.н.е. и деветта од 180-тите п.н.е.

189 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар189 п.н.е.
CLXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita565
Староегипетска ераXXXIII династија, 135
- ФараонПтоломеј V Епифан, 15
Старогрчка ера147.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4562
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−781
Берберски календар762
Будистички календар356
Бурмански календар−826
Византиски календар5320–5321
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2508 или 2448
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2509 или 2449
Коптски календар−472 – −471
Етиопски календар−196 – −195
Еврејски календар3572–3573
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−132 – −131
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2912–2913
Холоценски календар9812
Ирански календар810 п.п. – 809 п.п.
Исламски календар835 п.х. – 834 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2145
Мингуо-календар2100 пред Р. Кина
民前2100年
Нанакшахи−1656
Селевкидски календар123/124 г.г.
Тајландски сончев календар354–355
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−62 или −443 или −1215
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−61 или −442 или −1214

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5320 и 5321 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4562 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3572 и 3573 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 565.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 188 година се протега во 2448 и 2449, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2508 и 2509 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 355. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 834 и 833 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...