< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

173 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 173. година пред новата ера, 173. од првиот милениум п.н.е., 73. од 2 век п.н.е. и четвртта од 170-тите п.н.е.

174 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар174 п.н.е.
CLXXIII п.н.е.
Ab urbe condita580
Староегипетска ераXXXIII династија, 150
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 7
Старогрчка ера1511.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4577
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−766
Берберски календар777
Будистички календар371
Бурмански календар−811
Византиски календар5335–5336
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2523 или 2463
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2524 или 2464
Коптски календар−457 – −456
Етиопски календар−181 – −180
Еврејски календар3587–3588
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−117 – −116
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2927–2928
Холоценски календар9827
Ирански календар795 п.п. – 794 п.п.
Исламски календар819 п.х. – 818 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2160
Мингуо-календар2085 пред Р. Кина
民前2085年
Нанакшахи−1641
Селевкидски календар138/139 г.г.
Тајландски сончев календар369–370
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−47 или −428 или −1200
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−46 или −427 или −1199

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5335 и 5336 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4577 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3587 и 3588 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 580.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 173 година се протега во 2463 и 2464, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2523 и 2524 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 370. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 818 и 817 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...