Јудеја и Самарија

Јудеја и Самарија (אֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן}}, Ezor Yehuda VeShomron; арапски: يَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ, Yahuda was-Sāmerah) — еден од шестте окрузи во Израел. Јудеја и Самарија е израелско име за Западниот Брег.[1] Округот ја зафаќа зоната Ц од Западниот Брег (Израелската контрола), без Источен Ерусалим.[2]

Јудеја и Самарија
- транскр.
 • хебрејскиאֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן
 • арапскиيَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ
Judea and Samaria Area in Israel (all) (semi-Israel areas hatched).svg
Градови4
Локални совети13
Регионални совети6
Гл. градАриел
Површина
 • Вкупна5.878 км2 (2.270 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно375.000 (само израелски граѓани)

Административна поделбаУреди

Областа е поделена на 8 адмиистративни региони: Менаше (областа околу Џенин), Хабика (Долината на Јордан), Самарина (областа околу Наблус), Ераим (областа околу Тулкарм), Бинјамин (областа околу Рамала), Макабим (областа околу Модин-Макавим-Реут), Гуш Ецион (областа околу Витлеем) и Јудеја (областа околу Хеброн).

Населени местаУреди

градови локални совети региоанални совети

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Neil Caplan (19 September 2011). The Israel-Palestine Conflict: Contested Histories. John Wiley & Sons. стр. 18–. ISBN 978-1-4443-5786-8.
  2. "Statistical Abstract of Israel 2012" (PDF). Посетено на 15 January 2013.

Надворешни врскиУреди

Координати: 31°45′N 35°00′E / 31.750° N; 35.000° E / 31.750; 35.000

  • Џонатан Каплан. „Териториите“, на страната на Еврејската Агенција за Израел:
дел 1, дел 2