Јудеја и Самарија

Јудеја и Самарија (אֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן}}, Ezor Yehuda VeShomron; арапски: يَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ, Yahuda was-Sāmerah) — еден од шестте окрузи во Израел. Јудеја и Самарија е израелско име за Западниот Брег.[1] Округот ја зафаќа зоната Ц од Западниот Брег (Израелската контрола), без Источен Ерусалим.[2]

Јудеја и Самарија
- транскр.
 • хебрејскиאֵזוֹר יְהוּדָה וְשׁוֹמְרוֹן
 • арапскиيَهُوذَا وَالسَّامِرَةِ
Градови4
Локални совети13
Регионални совети6
Гл. градАриел
Површина
 • Вкупна5,878 км2 (2,270 ми2)
Население (2013)
 • Вкупно375,000 (само израелски граѓани)

Административна поделба уреди

Областа е поделена на 8 адмиистративни региони: Менаше (областа околу Џенин), Хабика (Долината на Јордан), Самарина (областа околу Наблус), Ераим (областа околу Тулкарм), Бинјамин (областа околу Рамала), Макабим (областа околу Модин-Макавим-Реут), Гуш Ецион (областа околу Витлеем) и Јудеја (областа околу Хеврон).

Населени места уреди

градови локални совети региоанални совети

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Neil Caplan (19 September 2011). The Israel-Palestine Conflict: Contested Histories. John Wiley & Sons. стр. 18–. ISBN 978-1-4443-5786-8.
  2. „Statistical Abstract of Israel 2012“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-12-15. Посетено на 15 January 2013.

Надворешни врски уреди

31°45′N 35°00′E / 31.750° СГШ; 35.000° ИГД / 31.750; 35.000

  • Џонатан Каплан. „Териториите“, на страната на Еврејската Агенција за Израел:
дел 1 Архивирано на 30 јуни 2012 г., дел 2 Архивирано на 6 јануари 2011 г.