< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

139 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 139. година пред новата ера, 139. од првиот милениум п.н.е., 39. од 2 век п.н.е. и последна од 130-тите п.н.е.

140 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар140 п.н.е.
CXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita614
Староегипетска ераXXXIII династија, 184
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 6
Старогрчка ера160. олимпијада (победник
Асирски календар4611
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−732
Берберски календар811
Будистички календар405
Бурмански календар−777
Византиски календар5369–5370
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2557 или 2497
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2558 или 2498
Коптски календар−423 – −422
Етиопски календар−147 – −146
Еврејски календар3621–3622
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−83 – −82
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2961–2962
Холоценски календар9861
Ирански календар761 п.п. – 760 п.п.
Исламски календар784 п.х. – 783 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2194
Мингуо-календар2051 пред Р. Кина
民前2051年
Нанакшахи−1607
Селевкидски календар172/173 г.г.
Тајландски сончев календар403–404
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−13 или −394 или −1166
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−12 или −393 или −1165

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5369 и 5370 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4611 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3621 и 3622 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 614.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 139 година се протега во 2497 и 2498, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2557 и 2558 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 404. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 783 и 782 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...