< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

198 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 198. година пред новата ера, 198. од првиот милениум п.н.е., 98. од 2 век п.н.е. и деветта од 190-тите п.н.е.

199 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар199 п.н.е.
CXCVIII п.н.е.
Ab urbe condita555
Староегипетска ераXXXIII династија, 125
- ФараонПтоломеј V Епифан, 5
Старогрчка ера145.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4552
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−791
Берберски календар752
Будистички календар346
Бурмански календар−836
Византиски календар5310–5311
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2498 или 2438
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2499 или 2439
Коптски календар−482 – −481
Етиопски календар−206 – −205
Еврејски календар3562–3563
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−142 – −141
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2902–2903
Холоценски календар9802
Ирански календар820 п.п. – 819 п.п.
Исламски календар845 п.х. – 844 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2135
Мингуо-календар2110 пред Р. Кина
民前2110年
Нанакшахи−1666
Селевкидски календар113/114 г.г.
Тајландски сончев календар344–345
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−72 или −453 или −1225
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−71 или −452 или −1224

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5310 и 5311 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4552 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3562 и 3563 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 555.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 198 година се протега во 2438 и 2439, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2498 и 2499 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 345. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 844 и 843 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...