< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

116 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 116. година пред новата ера, 116. од првиот милениум п.н.е., 16. од 2 век п.н.е. и седма од 110-тите п.н.е.

117 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар117 п.н.е.
CXVI п.н.е.
Ab urbe condita637
Староегипетска ераXXXIII династија, 207
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 29
Старогрчка ера165.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4634
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−709
Берберски календар834
Будистички календар428
Бурмански календар−754
Византиски календар5392–5393
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2580 или 2520
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2581 или 2521
Коптски календар−400 – −399
Етиопски календар−124 – −123
Еврејски календар3644–3645
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−60 – −59
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2984–2985
Холоценски календар9884
Ирански календар738 п.п. – 737 п.п.
Исламски календар761 п.х. – 760 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2217
Мингуо-календар2028 пред Р. Кина
民前2028年
Нанакшахи−1584
Селевкидски календар195/196 г.г.
Тајландски сончев календар426–427
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
10 или −371 или −1143
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
11 или −370 или −1142

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5392 и 5393 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4634 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3644 и 3645 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 637.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 116 година се протега во 2520 и 2521, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2580 и 2581 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 427. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 760 и 759 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...