< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

126 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 126. година пред новата ера, 126. од првиот милениум п.н.е., 26. од 2 век п.н.е. и седма од 120-тите п.н.е.

127 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар127 п.н.е.
CXXVI п.н.е.
Ab urbe condita627
Староегипетска ераXXXIII династија, 197
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 19
Старогрчка ера163.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4624
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−719
Берберски календар824
Будистички календар418
Бурмански календар−764
Византиски календар5382–5383
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2570 или 2510
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2571 или 2511
Коптски календар−410 – −409
Етиопски календар−134 – −133
Еврејски календар3634–3635
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−70 – −69
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2974–2975
Холоценски календар9874
Ирански календар748 п.п. – 747 п.п.
Исламски календар771 п.х. – 770 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2207
Мингуо-календар2038 пред Р. Кина
民前2038年
Нанакшахи−1594
Селевкидски календар185/186 г.г.
Тајландски сончев календар416–417
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
0 или −381 или −1153
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1 или −380 или −1152

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5382 и 5383 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4624 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3634 и 3635 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 627.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 126 година се протега во 2510 и 2511, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2570 и 2571 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 417. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 770 и 769 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...