< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

162 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 162. година пред новата ера, 162. од првиот милениум п.н.е., 62. од 2 век п.н.е. и трета од 160-тите п.н.е.

163 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар163 п.н.е.
CLXII п.н.е.
Ab urbe condita591
Староегипетска ераXXXIII династија, 161
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 18
Старогрчка ера154.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4588
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−755
Берберски календар788
Будистички календар382
Бурмански календар−800
Византиски календар5346–5347
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2534 или 2474
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2535 или 2475
Коптски календар−446 – −445
Етиопски календар−170 – −169
Еврејски календар3598–3599
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−106 – −105
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2938–2939
Холоценски календар9838
Ирански календар784 п.п. – 783 п.п.
Исламски календар808 п.х. – 807 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2171
Мингуо-календар2074 пред Р. Кина
民前2074年
Нанакшахи−1630
Селевкидски календар149/150 г.г.
Тајландски сончев календар380–381
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−36 или −417 или −1189
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−35 или −416 или −1188

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5346 и 5347 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4588 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3598 и 3599 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 591.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 162 година се протега во 2474 и 2475, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2534 и 2535 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 381. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 807 и 806 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...