< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

117 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 117. година пред новата ера, 117. од првиот милениум п.н.е., 17. од 2 век п.н.е. и осма од 110-тите п.н.е.

118 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар118 п.н.е.
CXVII п.н.е.
Ab urbe condita636
Староегипетска ераXXXIII династија, 206
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 28
Старогрчка ера165.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4633
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−710
Берберски календар833
Будистички календар427
Бурмански календар−755
Византиски календар5391–5392
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2579 или 2519
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2580 или 2520
Коптски календар−401 – −400
Етиопски календар−125 – −124
Еврејски календар3643–3644
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−61 – −60
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2983–2984
Холоценски календар9883
Ирански календар739 п.п. – 738 п.п.
Исламски календар762 п.х. – 761 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2216
Мингуо-календар2029 пред Р. Кина
民前2029年
Нанакшахи−1585
Селевкидски календар194/195 г.г.
Тајландски сончев календар425–426
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
9 или −372 или −1144
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
10 или −371 или −1143

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5391 и 5392 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4633 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3643 и 3644 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 636.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 117 година се протега во 2519 и 2520, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2579 и 2580 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 426. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 761 и 760 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...