< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

101 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 101. година пред новата ера, 101. од првиот милениум п.н.е., 1. од 2 век п.н.е. и втора од 100-тите п.н.е.

102 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар102 п.н.е.
CI п.н.е.
Ab urbe condita652
Староегипетска ераXXXIII династија, 222
- ФараонПтоломеј X Александар, 6
Старогрчка ера169.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4649
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−694
Берберски календар849
Будистички календар443
Бурмански календар−739
Византиски календар5407–5408
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2595 или 2535
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2596 или 2536
Коптски календар−385 – −384
Етиопски календар−109 – −108
Еврејски календар3659–3660
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−45 – −44
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2999–3000
Холоценски календар9899
Ирански календар723 п.п. – 722 п.п.
Исламски календар745 п.х. – 744 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2232
Мингуо-календар2013 пред Р. Кина
民前2013年
Нанакшахи−1569
Селевкидски календар210/211 г.г.
Тајландски сончев календар441–442
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
25 или −356 или −1128
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
26 или −355 или −1127

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5407 и 5408 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4649 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3659 и 3660 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 652.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 101 година се протега во 2535 и 2536, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2595 и 2596 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 442. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 744 и 743 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...