< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

186 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 186. година пред новата ера, 186. од првиот милениум п.н.е., 86. од 2 век п.н.е. и седма од 180-тите п.н.е.

187 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар187 п.н.е.
CLXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita567
Староегипетска ераXXXIII династија, 137
- ФараонПтоломеј V Епифан, 17
Старогрчка ера148.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4564
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−779
Берберски календар764
Будистички календар358
Бурмански календар−824
Византиски календар5322–5323
Кинески календар癸丑(вод. вол)
2510 или 2450
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
2511 или 2451
Коптски календар−470 – −469
Етиопски календар−194 – −193
Еврејски календар3574–3575
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−130 – −129
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2914–2915
Холоценски календар9814
Ирански календар808 п.п. – 807 п.п.
Исламски календар833 п.х. – 832 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2147
Мингуо-календар2098 пред Р. Кина
民前2098年
Нанакшахи−1654
Селевкидски календар125/126 г.г.
Тајландски сончев календар356–357
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−60 или −441 или −1213
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−59 или −440 или −1212

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5322 и 5323 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4564 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3574 и 3575 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 567.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 186 година се протега во 2450 и 2451, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2510 и 2511 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 357. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 832 и 831 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...