< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

181 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 181. година пред новата ера, 181. од првиот милениум п.н.е., 81. од 2 век п.н.е. и втора од 180-тите п.н.е.

182 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар182 п.н.е.
CLXXXI п.н.е.
Ab urbe condita572
Староегипетска ераXXXIII династија, 142
- ФараонПтоломеј V Епифан, 22
Старогрчка ера149.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4569
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−774
Берберски календар769
Будистички календар363
Бурмански календар−819
Византиски календар5327–5328
Кинески календар戊午(зем. коњ)
2515 или 2455
    — до —
己未年 (зем. коза)
2516 или 2456
Коптски календар−465 – −464
Етиопски календар−189 – −188
Еврејски календар3579–3580
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−125 – −124
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2919–2920
Холоценски календар9819
Ирански календар803 п.п. – 802 п.п.
Исламски календар828 п.х. – 827 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2152
Мингуо-календар2093 пред Р. Кина
民前2093年
Нанакшахи−1649
Селевкидски календар130/131 г.г.
Тајландски сончев календар361–362
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−55 или −436 или −1208
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−54 или −435 или −1207

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5327 и 5328 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4569 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3579 и 3580 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 572.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 181 година се протега во 2455 и 2456, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2515 и 2516 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 362. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 827 и 826 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...