< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

104 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 104. година пред новата ера, 104. од првиот милениум п.н.е., 4. од 2 век п.н.е. и петта од 100-тите п.н.е.

105 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар105 п.н.е.
CIV п.н.е.
Ab urbe condita649
Староегипетска ераXXXIII династија, 219
- ФараонПтоломеј X Александар, 3
Старогрчка ера168.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4646
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−697
Берберски календар846
Будистички календар440
Бурмански календар−742
Византиски календар5404–5405
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
2592 или 2532
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
2593 или 2533
Коптски календар−388 – −387
Етиопски календар−112 – −111
Еврејски календар3656–3657
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−48 – −47
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2996–2997
Холоценски календар9896
Ирански календар726 п.п. – 725 п.п.
Исламски календар748 п.х. – 747 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2229
Мингуо-календар2016 пред Р. Кина
民前2016年
Нанакшахи−1572
Селевкидски календар207/208 г.г.
Тајландски сончев календар438–439
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
22 или −359 или −1131
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
23 или −358 или −1130

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5404 и 5405 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4646 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3656 и 3657 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 649.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 104 година се протега во 2532 и 2533, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2592 и 2593 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 439. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 747 и 746 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...