< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

195 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 195. година пред новата ера, 195. од првиот милениум п.н.е., 95. од 2 век п.н.е. и шеста од 190-тите п.н.е.

196 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар196 п.н.е.
CXCV п.н.е.
Ab urbe condita558
Староегипетска ераXXXIII династија, 128
- ФараонПтоломеј V Епифан, 8
Старогрчка ера146. олимпијада (победник
Асирски календар4555
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−788
Берберски календар755
Будистички календар349
Бурмански календар−833
Византиски календар5313–5314
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2501 или 2441
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2502 или 2442
Коптски календар−479 – −478
Етиопски календар−203 – −202
Еврејски календар3565–3566
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−139 – −138
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2905–2906
Холоценски календар9805
Ирански календар817 п.п. – 816 п.п.
Исламски календар842 п.х. – 841 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2138
Мингуо-календар2107 пред Р. Кина
民前2107年
Нанакшахи−1663
Селевкидски календар116/117 г.г.
Тајландски сончев календар347–348
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−69 или −450 или −1222
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−68 или −449 или −1221

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5313 и 5314 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4555 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3565 и 3566 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 558.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 195 година се протега во 2441 и 2442, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2501 и 2502 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 348. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 841 и 840 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...