< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

133 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 133. година пред новата ера, 133. од првиот милениум п.н.е., 33. од 2 век п.н.е. и четвртта од 130-тите п.н.е.

134 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар134 п.н.е.
CXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita620
Староегипетска ераXXXIII династија, 190
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 12
Старогрчка ера1611.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4617
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−726
Берберски календар817
Будистички календар411
Бурмански календар−771
Византиски календар5375–5376
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2563 или 2503
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2564 или 2504
Коптски календар−417 – −416
Етиопски календар−141 – −140
Еврејски календар3627–3628
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−77 – −76
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2967–2968
Холоценски календар9867
Ирански календар755 п.п. – 754 п.п.
Исламски календар778 п.х. – 777 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2200
Мингуо-календар2045 пред Р. Кина
民前2045年
Нанакшахи−1601
Селевкидски календар178/179 г.г.
Тајландски сончев календар409–410
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−7 или −388 или −1160
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−6 или −387 или −1159

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5375 и 5376 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4617 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3627 и 3628 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 620.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 133 година се протега во 2503 и 2504, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2563 и 2564 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 410. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 777 и 776 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...