< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

113 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 113. година пред новата ера, 113. од првиот милениум п.н.е., 13. од 2 век п.н.е. и четвртта од 110-тите п.н.е.

114 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар114 п.н.е.
CXIII п.н.е.
Ab urbe condita640
Староегипетска ераXXXIII династија, 210
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 3
Старогрчка ера166.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4637
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−706
Берберски календар837
Будистички календар431
Бурмански календар−751
Византиски календар5395–5396
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2583 или 2523
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2584 или 2524
Коптски календар−397 – −396
Етиопски календар−121 – −120
Еврејски календар3647–3648
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−57 – −56
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2987–2988
Холоценски календар9887
Ирански календар735 п.п. – 734 п.п.
Исламски календар758 п.х. – 757 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2220
Мингуо-календар2025 пред Р. Кина
民前2025年
Нанакшахи−1581
Селевкидски календар198/199 г.г.
Тајландски сончев календар429–430
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
13 или −368 или −1140
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
14 или −367 или −1139

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5395 и 5396 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4637 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3647 и 3648 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 640.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 113 година се протега во 2523 и 2524, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2583 и 2584 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 430. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 757 и 756 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...