< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

136 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 136. година пред новата ера, 136. од првиот милениум п.н.е., 36. од 2 век п.н.е. и седма од 130-тите п.н.е.

137 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар137 п.н.е.
CXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita617
Староегипетска ераXXXIII династија, 187
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 9
Старогрчка ера160.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4614
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−729
Берберски календар814
Будистички календар408
Бурмански календар−774
Византиски календар5372–5373
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2560 или 2500
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2561 или 2501
Коптски календар−420 – −419
Етиопски календар−144 – −143
Еврејски календар3624–3625
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−80 – −79
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2964–2965
Холоценски календар9864
Ирански календар758 п.п. – 757 п.п.
Исламски календар781 п.х. – 780 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2197
Мингуо-календар2048 пред Р. Кина
民前2048年
Нанакшахи−1604
Селевкидски календар175/176 г.г.
Тајландски сончев календар406–407
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−10 или −391 или −1163
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−9 или −390 или −1162

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5372 и 5373 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4614 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3624 и 3625 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 617.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 136 година се протега во 2500 и 2501, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2560 и 2561 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 407. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 780 и 779 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...