< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

159 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 159. година пред новата ера, 159. од првиот милениум п.н.е., 59. од 2 век п.н.е. и последна од 150-тите п.н.е.

160 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар160 п.н.е.
CLIX п.н.е.
Ab urbe condita594
Староегипетска ераXXXIII династија, 164
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 21
Старогрчка ера155. олимпијада (победник
Асирски календар4591
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−752
Берберски календар791
Будистички календар385
Бурмански календар−797
Византиски календар5349–5350
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2537 или 2477
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2538 или 2478
Коптски календар−443 – −442
Етиопски календар−167 – −166
Еврејски календар3601–3602
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−103 – −102
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2941–2942
Холоценски календар9841
Ирански календар781 п.п. – 780 п.п.
Исламски календар805 п.х. – 804 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2174
Мингуо-календар2071 пред Р. Кина
民前2071年
Нанакшахи−1627
Селевкидски календар152/153 г.г.
Тајландски сончев календар383–384
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−33 или −414 или −1186
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−32 или −413 или −1185

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5349 и 5350 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4591 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3601 и 3602 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 594.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 159 година се протега во 2477 и 2478, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2537 и 2538 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 384. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 804 и 803 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...