< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

183 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 183. година пред новата ера, 183. од првиот милениум п.н.е., 83. од 2 век п.н.е. и четвртта од 180-тите п.н.е.

184 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар184 п.н.е.
CLXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita570
Староегипетска ераXXXIII династија, 140
- ФараонПтоломеј V Епифан, 20
Старогрчка ера149. олимпијада (победник
Асирски календар4567
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−776
Берберски календар767
Будистички календар361
Бурмански календар−821
Византиски календар5325–5326
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2513 или 2453
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2514 или 2454
Коптски календар−467 – −466
Етиопски календар−191 – −190
Еврејски календар3577–3578
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−127 – −126
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2917–2918
Холоценски календар9817
Ирански календар805 п.п. – 804 п.п.
Исламски календар830 п.х. – 829 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2150
Мингуо-календар2095 пред Р. Кина
民前2095年
Нанакшахи−1651
Селевкидски календар128/129 г.г.
Тајландски сончев календар359–360
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−57 или −438 или −1210
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−56 или −437 или −1209

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5325 и 5326 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4567 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3577 и 3578 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 570.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 183 година се протега во 2453 и 2454, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2513 и 2514 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 360. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 829 и 828 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...