< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

130 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 130. година пред новата ера, 130. од првиот милениум п.н.е., 30. од 2 век п.н.е. и прва од 130-тите п.н.е.

131 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар131 п.н.е.
CXXX п.н.е.
Ab urbe condita623
Староегипетска ераXXXIII династија, 193
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 15
Старогрчка ера162.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4620
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−723
Берберски календар820
Будистички календар414
Бурмански календар−768
Византиски календар5378–5379
Кинески календар己酉(зем. петел)
2566 или 2506
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2567 или 2507
Коптски календар−414 – −413
Етиопски календар−138 – −137
Еврејски календар3630–3631
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−74 – −73
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2970–2971
Холоценски календар9870
Ирански календар752 п.п. – 751 п.п.
Исламски календар775 п.х. – 774 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2203
Мингуо-календар2042 пред Р. Кина
民前2042年
Нанакшахи−1598
Селевкидски календар181/182 г.г.
Тајландски сончев календар412–413
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−4 или −385 или −1157
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−3 или −384 или −1156

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5378 и 5379 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4620 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3630 и 3631 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 623.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 130 година се протега во 2506 и 2507, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2566 и 2567 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 413. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 774 и 773 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...