< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

184 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 184. година пред новата ера, 184. од првиот милениум п.н.е., 84. од 2 век п.н.е. и петта од 180-тите п.н.е.

185 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар185 п.н.е.
CLXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita569
Староегипетска ераXXXIII династија, 139
- ФараонПтоломеј V Епифан, 19
Старогрчка ера148.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4566
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−777
Берберски календар766
Будистички календар360
Бурмански календар−822
Византиски календар5324–5325
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2512 или 2452
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2513 или 2453
Коптски календар−468 – −467
Етиопски календар−192 – −191
Еврејски календар3576–3577
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−128 – −127
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2916–2917
Холоценски календар9816
Ирански календар806 п.п. – 805 п.п.
Исламски календар831 п.х. – 830 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2149
Мингуо-календар2096 пред Р. Кина
民前2096年
Нанакшахи−1652
Селевкидски календар127/128 г.г.
Тајландски сончев календар358–359
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−58 или −439 или −1211
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−57 или −438 или −1210

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5324 и 5325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3576 и 3577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 569.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 184 година се протега во 2452 и 2453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2512 и 2513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 359. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 830 и 829 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...