< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

194 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 194. година пред новата ера, 194. од првиот милениум п.н.е., 94. од 2 век п.н.е. и петта од 190-тите п.н.е.

195 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар195 п.н.е.
CXCIV п.н.е.
Ab urbe condita559
Староегипетска ераXXXIII династија, 129
- ФараонПтоломеј V Епифан, 9
Старогрчка ера146.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4556
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−787
Берберски календар756
Будистички календар350
Бурмански календар−832
Византиски календар5314–5315
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2502 или 2442
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2503 или 2443
Коптски календар−478 – −477
Етиопски календар−202 – −201
Еврејски календар3566–3567
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−138 – −137
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2906–2907
Холоценски календар9806
Ирански календар816 п.п. – 815 п.п.
Исламски календар841 п.х. – 840 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2139
Мингуо-календар2106 пред Р. Кина
民前2106年
Нанакшахи−1662
Селевкидски календар117/118 г.г.
Тајландски сончев календар348–349
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−68 или −449 или −1221
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−67 или −448 или −1220

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5314 и 5315 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4556 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3566 и 3567 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 559.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 194 година се протега во 2442 и 2443, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2502 и 2503 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 349. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 840 и 839 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...