< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

153 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 153. година пред новата ера, 153. од првиот милениум п.н.е., 53. од 2 век п.н.е. и четвртта од 150-тите п.н.е.

154 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар154 п.н.е.
CLIII п.н.е.
Ab urbe condita600
Староегипетска ераXXXIII династија, 170
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 27
Старогрчка ера156.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4597
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−746
Берберски календар797
Будистички календар391
Бурмански календар−791
Византиски календар5355–5356
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2543 или 2483
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2544 или 2484
Коптски календар−437 – −436
Етиопски календар−161 – −160
Еврејски календар3607–3608
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−97 – −96
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2947–2948
Холоценски календар9847
Ирански календар775 п.п. – 774 п.п.
Исламски календар799 п.х. – 798 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2180
Мингуо-календар2065 пред Р. Кина
民前2065年
Нанакшахи−1621
Селевкидски календар158/159 г.г.
Тајландски сончев календар389–390
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−27 или −408 или −1180
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−26 или −407 или −1179

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5355 и 5356 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4597 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3607 и 3608 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 600.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 153 година се протега во 2483 и 2484, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2543 и 2544 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 390. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 798 и 797 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...