< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

111 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 111. година пред новата ера, 111. од првиот милениум п.н.е., 11. од 2 век п.н.е. и втора од 110-тите п.н.е.

112 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар112 п.н.е.
CXI п.н.е.
Ab urbe condita642
Староегипетска ераXXXIII династија, 212
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 5
Старогрчка ера167. олимпијада (победник
Асирски календар4639
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−704
Берберски календар839
Будистички календар433
Бурмански календар−749
Византиски календар5397–5398
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2585 или 2525
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2586 или 2526
Коптски календар−395 – −394
Етиопски календар−119 – −118
Еврејски календар3649–3650
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−55 – −54
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2989–2990
Холоценски календар9889
Ирански календар733 п.п. – 732 п.п.
Исламски календар756 п.х. – 755 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2222
Мингуо-календар2023 пред Р. Кина
民前2023年
Нанакшахи−1579
Селевкидски календар200/201 г.г.
Тајландски сончев календар431–432
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
15 или −366 или −1138
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
16 или −365 или −1137

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5397 и 5398 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4639 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3649 и 3650 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 642.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 111 година се протега во 2525 и 2526, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2585 и 2586 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 432. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 755 и 754 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...