< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

118 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 118. година пред новата ера, 118. од првиот милениум п.н.е., 18. од 2 век п.н.е. и деветта од 110-тите п.н.е.

119 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар119 п.н.е.
CXVIII п.н.е.
Ab urbe condita635
Староегипетска ераXXXIII династија, 205
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 27
Старогрчка ера165.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4632
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−711
Берберски календар832
Будистички календар426
Бурмански календар−756
Византиски календар5390–5391
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2578 или 2518
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2579 или 2519
Коптски календар−402 – −401
Етиопски календар−126 – −125
Еврејски календар3642–3643
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−62 – −61
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2982–2983
Холоценски календар9882
Ирански календар740 п.п. – 739 п.п.
Исламски календар763 п.х. – 762 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2215
Мингуо-календар2030 пред Р. Кина
民前2030年
Нанакшахи−1586
Селевкидски календар193/194 г.г.
Тајландски сончев календар424–425
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
8 или −373 или −1145
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
9 или −372 или −1144

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5390 и 5391 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4632 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3642 и 3643 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 635.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 118 година се протега во 2518 и 2519, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2578 и 2579 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 425. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 762 и 761 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...