< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

157 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 157. година пред новата ера, 157. од првиот милениум п.н.е., 57. од 2 век п.н.е. и осма од 150-тите п.н.е.

158 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар158 п.н.е.
CLVII п.н.е.
Ab urbe condita596
Староегипетска ераXXXIII династија, 166
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 23
Старогрчка ера155.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4593
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−750
Берберски календар793
Будистички календар387
Бурмански календар−795
Византиски календар5351–5352
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2539 или 2479
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2540 или 2480
Коптски календар−441 – −440
Етиопски календар−165 – −164
Еврејски календар3603–3604
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−101 – −100
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2943–2944
Холоценски календар9843
Ирански календар779 п.п. – 778 п.п.
Исламски календар803 п.х. – 802 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2176
Мингуо-календар2069 пред Р. Кина
民前2069年
Нанакшахи−1625
Селевкидски календар154/155 г.г.
Тајландски сончев календар385–386
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
−31 или −412 или −1184
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
−30 или −411 или −1183

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5351 и 5352 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4593 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3603 и 3604 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 596.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 157 година се протега во 2479 и 2480, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2539 и 2540 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 386. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 802 и 801 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...