< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

196 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 196. година пред новата ера, 196. од првиот милениум п.н.е., 96. од 2 век п.н.е. и седма од 190-тите п.н.е.

197 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар197 п.н.е.
CXCVI п.н.е.
Ab urbe condita557
Староегипетска ераXXXIII династија, 127
- ФараонПтоломеј V Епифан, 7
Старогрчка ера145.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4554
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−789
Берберски календар754
Будистички календар348
Бурмански календар−834
Византиски календар5312–5313
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2500 или 2440
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2501 или 2441
Коптски календар−480 – −479
Етиопски календар−204 – −203
Еврејски календар3564–3565
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−140 – −139
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2904–2905
Холоценски календар9804
Ирански календар818 п.п. – 817 п.п.
Исламски календар843 п.х. – 842 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2137
Мингуо-календар2108 пред Р. Кина
民前2108年
Нанакшахи−1664
Селевкидски календар115/116 г.г.
Тајландски сончев календар346–347
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−70 или −451 или −1223
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−69 или −450 или −1222

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5312 и 5313 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4554 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3564 и 3565 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 557.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 196 година се протега во 2440 и 2441, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2500 и 2501 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 347. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 842 и 841 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...