< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

187 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 187. година пред новата ера, 187. од првиот милениум п.н.е., 87. од 2 век п.н.е. и осма од 180-тите п.н.е.

188 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар188 п.н.е.
CLXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita566
Староегипетска ераXXXIII династија, 136
- ФараонПтоломеј V Епифан, 16
Старогрчка ера148. олимпијада (победник
Асирски календар4563
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−780
Берберски календар763
Будистички календар357
Бурмански календар−825
Византиски календар5321–5322
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2509 или 2449
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2510 или 2450
Коптски календар−471 – −470
Етиопски календар−195 – −194
Еврејски календар3573–3574
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−131 – −130
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2913–2914
Холоценски календар9813
Ирански календар809 п.п. – 808 п.п.
Исламски календар834 п.х. – 833 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2146
Мингуо-календар2099 пред Р. Кина
民前2099年
Нанакшахи−1655
Селевкидски календар124/125 г.г.
Тајландски сончев календар355–356
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−61 или −442 или −1214
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−60 или −441 или −1213

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5321 и 5322 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4563 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3573 и 3574 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 566.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 187 година се протега во 2449 и 2450, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2509 и 2510 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 356. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 833 и 832 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...