< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

149 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 149. година пред новата ера, 149. од првиот милениум п.н.е., 49. од 2 век п.н.е. и последна од 140-тите п.н.е.

150 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар150 п.н.е.
CXLIX п.н.е.
Ab urbe condita604
Староегипетска ераXXXIII династија, 174
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 31
Старогрчка ера157.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4601
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−742
Берберски календар801
Будистички календар395
Бурмански календар−787
Византиски календар5359–5360
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2547 или 2487
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2548 или 2488
Коптски календар−433 – −432
Етиопски календар−157 – −156
Еврејски календар3611–3612
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−93 – −92
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2951–2952
Холоценски календар9851
Ирански календар771 п.п. – 770 п.п.
Исламски календар795 п.х. – 794 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2184
Мингуо-календар2061 пред Р. Кина
民前2061年
Нанакшахи−1617
Селевкидски календар162/163 г.г.
Тајландски сончев календар393–394
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−23 или −404 или −1176
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−22 или −403 или −1175

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5359 и 5360 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4601 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3611 и 3612 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 604.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 149 година се протега во 2487 и 2488, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2547 и 2548 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 394. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 794 и 793 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...