< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

200 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 200. година пред новата ера, 200. од првиот милениум п.н.е., последна од 2 век п.н.е. и прва од 200-тите п.н.е.

201 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар201 п.н.е.
CC п.н.е.
Ab urbe condita553
Староегипетска ераXXXIII династија, 123
- ФараонПтоломеј V Епифан, 3
Старогрчка ера144.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4550
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−793
Берберски календар750
Будистички календар344
Бурмански календар−838
Византиски календар5308–5309
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2496 или 2436
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2497 или 2437
Коптски календар−484 – −483
Етиопски календар−208 – −207
Еврејски календар3560–3561
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−144 – −143
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2900–2901
Холоценски календар9800
Ирански календар822 п.п. – 821 п.п.
Исламски календар847 п.х. – 846 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2133
Мингуо-календар2112 пред Р. Кина
民前2112年
Нанакшахи−1668
Селевкидски календар111/112 г.г.
Тајландски сончев календар342–343
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−74 или −455 или −1227
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−73 или −454 или −1226

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5308 и 5309 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4550 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3560 и 3561 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 553.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 200 година се протега во 2436 и 2437, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2496 и 2497 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 343. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 846 и 845 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...