< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

176 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 176. година пред новата ера, 176. од првиот милениум п.н.е., 76. од 2 век п.н.е. и седма од 170-тите п.н.е.

177 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар177 п.н.е.
CLXXVI п.н.е.
Ab urbe condita577
Староегипетска ераXXXIII династија, 147
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 4
Старогрчка ера150.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4574
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−769
Берберски календар774
Будистички календар368
Бурмански календар−814
Византиски календар5332–5333
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
2520 или 2460
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
2521 или 2461
Коптски календар−460 – −459
Етиопски календар−184 – −183
Еврејски календар3584–3585
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−120 – −119
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2924–2925
Холоценски календар9824
Ирански календар798 п.п. – 797 п.п.
Исламски календар823 п.х. – 822 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2157
Мингуо-календар2088 пред Р. Кина
民前2088年
Нанакшахи−1644
Селевкидски календар135/136 г.г.
Тајландски сончев календар366–367
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−50 или −431 или −1203
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−49 или −430 или −1202

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5332 и 5333 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4574 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3584 и 3585 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 577.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 176 година се протега во 2460 и 2461, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2520 и 2521 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 367. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 822 и 821 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...