< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

109 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 109. година пред новата ера, 109. од првиот милениум п.н.е., 9. од 2 век п.н.е. и последна од 100-тите п.н.е.

110 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар110 п.н.е.
CIX п.н.е.
Ab urbe condita644
Староегипетска ераXXXIII династија, 214
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 7
Старогрчка ера167.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4641
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−702
Берберски календар841
Будистички календар435
Бурмански календар−747
Византиски календар5399–5400
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2587 или 2527
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2588 или 2528
Коптски календар−393 – −392
Етиопски календар−117 – −116
Еврејски календар3651–3652
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−53 – −52
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2991–2992
Холоценски календар9891
Ирански календар731 п.п. – 730 п.п.
Исламски календар753 п.х. – 752 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2224
Мингуо-календар2021 пред Р. Кина
民前2021年
Нанакшахи−1577
Селевкидски календар202/203 г.г.
Тајландски сончев календар433–434
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
17 или −364 или −1136
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
18 или −363 или −1135

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5399 и 5400 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4641 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3651 и 3652 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 644.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 109 година се протега во 2527 и 2528, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2587 и 2588 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 434. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 752 и 751 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...